طبق ماده ۲۱ قانون حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان، حقوق ناشی از ثبت اثر ادبی و هنری در ایران به شرح زیر است.

ثبت اثر در ایران از شرایط شناسایی اثر و برخورداری آن از حمایت قانونی به شمار نمی آید. ماده ۲۱ قانون حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان اشاره می کند، پدید آورندگان می توانند اثر، نام، عنوان و نشانه ویژه اثر خود را در مراکزی که وزارت فرهنگ و هنر (هم اکنون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) با تعیین نوع آثار آگهی می نماید به ثبت برسانند.

آئین نامه چگونگی ثبت و همچنین مرجع پذیرفتن درخواست ثبت به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.

ثبت اثر در پاره ای از کشورها الزامی و در برخی دیگر اختیاری است، کلمه می تواند در ماده ۲۱ نمایانگر اختیاری بودن ثبت یک اثر ادبی و هنری در ایران است.

لذا از جهاتی که بیشتر به سود پدید آورنده است، ثبت اثر ضروری است، چرا که در هنگامی که حقوق مادی و معنوی او در معرض تجاوز قرار می گیرد ملاک اثبات ادعای او در دادگاه است. همچنین در مواردی ثبت اثر می تواند مبنای انتشار اثر و مدت حمایت قانونی به حساب آید و در استیفای حقوق مادی او موثر باشد. البته از این رهگذر، قدرت عمومی نیز نظارت های خود را اعمال نموده و بعضا با برقراری عوارض خاص، درآمدهایی نیز کسب می‌نماید.

آئین نامه اجرایی قانون حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مشتمل بر ۷ ماده در تاریخ ۴ دی ماه ۱۳۵۰ به تصویب هیات وزیران رسید که تماما ناظر بر تشریفات ثبت اثر می باشد. شایان ذکر است که ثبت در نظام حقوقی ایران به طریقه اعلامی است، به این معنی که مرجع ثبت نسبت به اظهارات متقاضی ثبت و صحت و سقم پدید آورندگی اثر تحقیق نمی نماید.


جهت آشنایی و بهره مندی از خدمات مالکیت فکری و معنوی اینجا کلیک کنید …

لینک اشتراک گذاری : irpatents.com/weblog/?p=128
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *